برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

چگونه ویولن را کوک کنیم که سیم ها پاره نشوند؟

چه کار کنیم که در حین کوک کردن ویولن، سیم ها پاره نشوند؟

خیلی از هنرجویان این تجربه را داشته اند که در حین کوک کردن ویولن، سیم های سازشان پاره شده است. از آنجایی که این روزها قیمت سیم ویولن بالا رفته، خیلی ها از کوک کردن سازشان واهمه دارند و مدام می ترسند که اگر خودشان ویولن خود را کوک کنند، سیم های ویولنشان پاره شود. اما مساله اینجاست که هر کسی باید بتواند خودش سازش را هر روز کوک کند و به هیچ عنوان نباید یک هفته منتظر بماند تا استادش سازش را کوک کند. با این اوصاف، بهتر است که اگر شما هم ترس از پاره شدن سیم های ویولن را دارید، به جای ترسیدن این مطلب را با دقت بخوانید تا به شما بگویم که چگونه می توانیم ویولن را بدون پاره کردن سیم ها کوک کنید؟

یک توضیح کوتاه درباره کوک کردن سیم های ویولن

همان طور که می دانید ما از دو طریق می توانیم سیم های ویولن را کوک کنیم. اولا اینکه شما می توانید با چرخاندن تاندورهای ویولن که همان 4 پیچ کوچک نزدیک به خرک ویولن هستند، ساز خودتان را کوک کنید. دوما اینکه 4 عدد گوشی در قسمت حلزونی ویولن وجود دارد که می توانید با چرخاندن آن ها ویولن خود را کوک کنید. اما سوال اینجاست که باید از تاندورها برای کوک کردن ساز استفاده کرد یا از گوشی های ویولن؟ جواب این است که بستگی دارد! شما با استفاده از هر دو این ها می توانید ویولنتان را بدون پاره کردن سیم های ساز کوک کنید. البته به شرطی که قوانین کوک کردن ویولن را بلد باشید و بدانید که در چه صورتی ویولن در خطر پاره شدن سیم ها قرار می گیرد. در ادامه در این باره بیشتر به شما توضیح می دهم.

کوک کردن ویولن پاره شدن سیم

راه حل کوک کردن ویولن بدون پاره شدن سیم ها

مساله ای که باید بدانید، این است که تاندورها یا همان پیچ های کوچک سیم های ویولن را آرام تر سفت می کنند. در نتیجه احتمال پاره شدن سیم ها در حین کوک کردن ویلن با تاندورها خیلی کمتر از کوک کردن ساز با گوشی های ویولن است. اما نکته اینجاست که تاندورها فقط مقدار کمی می توانند کوک سیم را تغییر دهند و اگر نت تولید شده توسط سیم شما خیلی با نت اصلی فاصله داشته باشد، نمی توانید آن سیم را با استفاده از تاندورهای ویولن کوک کنید. پس چاره چیست؟ چاره این است که اولا سعی کنید که هر روز ویولن خود را کوک کنید تا مشکل کوک کردن سازتان با پیچاندن تاندورها حل شود و مجبور نشوید که خیلی دست به گوشی های ویولن بزنید. دوما اینکه اگر مجبور شدید که ویولن را با چرخاندن گوشی های ویولن کوک کنید، اول از قسمت تاندورها خوب سیم مورد نظرتان را شل کنید و وقتی که کاملا سیم شل شد، شروع به چرخاندن گوشی های ویولن کنید. در این صورت احتمال پاره شدن سیم سازتان در حین کوک کردن ویولن خیلی خیلی کم می شود.
مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برای شما جالب هستند:
حل مشکل کوک خالی کردن ویولن
یک روش آسان برای کوک کردن ویولن با تیونر

Open chat