برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

چگونه فالشی انگشت چهارم را در ویولن از بین ببریم؟

نکات مهم در مورد جای صحیح انگشت چهارم روی سیم های ویولن

 

انگشت چهارم چه در دست چپ و چه در دست راست به عنوان ضعیف ترین انگشت برای نوازندگی ویولن شناخته می شود. یکی از مشکلاتی که اکثر هنرجویان ویولن به آن برای نوازندگی ویولن بر می خورند، این است که نمی دانند که انگشت چهارم را باید به چه شکلی روی سیم ها قرار دارند تا نت فالش به گوش نرسد. من امروز می خواهم درباره جای صحیح انگشت چهارم روی هر سیم با شما صحبت کنم و به شما یاد دهم که چگونه می توانید بدون فالشی نت انگشت چهارم را روی سیم های ویولن بنوازید.

انگشت-چهارم-ویولن

انگشت چهارم روی سیم های ویولن باید چه صدایی بدهد؟

اول از همه خوب است این را بدانید که انگشت چهارم روی هر سیم ویولن باید دقیقا صدای سیم دست باز پایینی را بدهد. یعنی اگر ما انگشت چهارم را در پوزیسیون اول روی سیم لا بگذاریم، باید صدای نت می را بدهد و صدایش باید مشابه نت می (دست باز سیم پایین تر یعنی سیم می) را بدهد. حالا اگر انگشت چهارم را روی سیم ر بگذاریم، صدای تولید شده باید صدای نت ر یعنی نت دست باز سیم پایین تر یعنی سیم ر را بدهد. این مساله درباره انگشت چهارم روی سیم سل ویولن نیز صدق می کند و بر روی این سیم نیز باید انگشت چهارم صدای سیم دست باز پایینی یعنی نت ر را تولید کند.

انگشت-چهارم-ویولن

چگونه انگشت چهارم را در جای صحیحش روی ویولن قرار دهیم؟

حالا برای اینکه انگشت چهارم شما در جای صحیحی قرار دهد و نتی که می سازد فالش نباشد، باید حتما صدای نت تولید شده با انگشت چهارم را با سیم دست باز پایینی مقایسه کنید. برای این کار می توانید انگشت چهارم را روی سیم لا قرار دهید و صدای آن را گوش دهید. سپس سیم دست باز پایینی یعنی سیم می را به صدا در بیاورید و سپس این دو صدا را با هم مقایسه کنید. همچنین می توانید هر دو این نت ها یعنی نت می (دست باز سیم می) و نت می (انگشت چهارم روی سیم لا) را به صورت همزمان بنوازید تا بتوانید این مقایسه را بهتر انجام دهید. کاری که باید انجام دهید، این است که انگشت چهارم را روی سیم لا قرار دهید و آرشه را به گونه ای روی سیم ها بکشید که هم سیم می و هم سیم لا به صدا دربیایند. حالا باید به این توجه کنید که صدای هر دو سیم یکی باشد و هر دو صدای نت می را بدهند. با این روش می توانید صدای نت انگشت چهارم روی هر سیم را با صدای سیم دست باز پایین تر از آن سیم مقایسه کنید و با تمرین و تکرار فالشی انگشت چهارم ویولن را از بین ببرید.
مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برای شما جالب هستند:
چگونه تغییر پوزیسیون ویولن را بهتر انجام دهیم؟
چگونه لرزش آرشه روی سیم ویولن را کاهش دهیم؟

Open chat