برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

چگونه به عنوان نوازنده با ترس از صحنه کنار بیاییم؟

همه چیز درباره ترس از صحنه به عنوان موزیسین

آیا شما هم وقتی می خواهید روی صحنه و یا جلوی بقیه افراد نوازندگی کنید، دستانتان یخ می کنند، در دستانتان لرزش احساس می کنید و احساس می کنید که تمامی نت ها را فراموش کرده اید؟ آیا وقتی می خواهید روی استیج بروید و نوازندگی کنید، ترس از صحنه سراغتان می آید و قدم هایتان لرزان می شوند؟ آیا شما هم به خاطر ترس از صحنه ترجیح می دهید که از اجرا در ملاء عام خودداری کنید؟ پس برای شما واجب است که این مطلب پیش رو درباره ترس از صحنه و راهکارهای مقابله با استرس نوازندگی در جمع را مطالعه کنید.

آیا فقط من هستم که ترس از نوازندگی در جمع را دارم؟

اول از همه باید به شما بگویم که فقط شما نیستید که ترس از صحنه و نوازندگی در جمع را دارید. حتی خیلی از نوازندگان بزرگ دنیا نیز اقرار کرده اند که ترس از صحنه را تجربه کرده اند. جالب است بدانید که در طی تحقیقی که در این زمینه انجام شد، 96 درصد نوازندگان ارکستر اعلام کردند که به صورت جدی قبل از شروع اجرا استرس می گیرند و ترس از نوازندگی در جمع را تجربه می کنند.

ترس-از-صحنه

آیا یک روز ترس از صحنه و نوازندگی در جمع تمام می شود؟

خوب من در این باره یک سری خبر خوب و یک سری خبر بد برایتان دارم. خبر بد اینکه هر آدمی که بخواهد در جمع نوازندگی کند، هر بار که روی استیج می رود، درجاتی از هیجان و شاید هم استرس را تجربه می کند. اما این یعنی چی؟ یعنی ما باید تا آخر عمرمان مدام در استرس باشیم و از این بابت اذیت شویم؟ اینجاست که باید خبر خوب را به شما بگویم. خبر خوب این است که شما یاد می گیرید که چگونه آن استرس را کنترل کنید و اتفاقا از آن به سود خودتان استفاده کنید. می پرسید چه سودی؟ باید به شما بگویم که آن آدرنالینی که بر اثر هیجان پیش آمده از ترس از صحنه و اجرا سراغتان می آید، به شما کمک می کند تا اجرای تاثیرگذارتری داشته باشید. البته به شرطی که بتوانید این هیجان و استرس را کنترل کنید و یاد بگیرید که اثرات مخرب آن را مدیریت کنید.

ترس-از-نوازندگی-در-جمع

چرا ما برای نوازندگی در جمع استرس می گیریم؟

واقعیتی که باید بدانید، این است که ذهن ما قبل از شروع اجرا تلاش می کند تا تخمین بزند که قرار است چه اتفاقی در طول اجرا بیفتد! قرار است که اجرای خوبی داشته باشیم یا قرار است که نت ها را فراموش کنیم. ماجرا از این قرار است که اگر ذهنتان بپذیرد که قرار است اجرایتان خوب باشد، استرس جای خودش را به هیجان می دهد و اگر ذهن و قلبتان باور کند که قرار است اجرای بدی داشته باشید، استرس تمام وجودتان را فرا می گیرد.

چگونه می توان با ترس از صحنه و اجرا در جمع مقابله کرد؟

یادتان باشد که کمی هیجان داشتن می تواند باعث شود که اجرای شما جالب تر باشد. در واقع داشتن هیجان کمتر باعث می شود که شما احساس راحت تری داشته باشید. اما همیشه این طور نیست که اگر هیجانتان به صفر برسد، حتما اجرایتان هم بختر خواهد بود. پس بهتر است که هیجان خود را قبل از اجرا بپذیرید و سعیتان را به کار بگیرید تا استرستان و نه هیجانتان، قبل از اجرا کمتر شود. برای این کار باید قبل از اجرا خوب تمرین کنید تا به خودتان باور داشته باشید، درباره ذهن و واکنش آن به استرس و هیجان تحقیق کنید و سعی کنید که مهارت مدیریت استرس را یاد بگیرید، سعی کنید که با تمرینات ذهنی اعتماد به نفس خودتان را بالاتر ببرید، قبول کنید که ممکن است در طول اجرا اشتباهاتی داشته باشید و این اصلا فاجعه نیست، سعی کنید که مهارت تمرکز داشتن و در لحظه بودن را تمرین کنید و سعی کنید که با کسب تجربه این مهارت را در خودتان تقویت کنید که اگر اشتباهی در طول اجرا داشتید، بتوانید زودتر کنترل اوضاع را در دستتان بگیرید و با اعتماد به نفس به اجرا ادامه دهید. لازم به ذکر است که برای کسب بعضی از این مهارت ها باید آموزش ببینید، برای برخی هایشان باید تجربه هایتان در نوازندگی در جمع را زیاد کنید و برای بعضی هایشان به کمک روانشناس ها نیاز دارید.
مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برای شما جالب هستند:
تاثیر یوگا بر نوازندگی ویولن
چگونه نت ها را حفظ کنیم؟

Open chat