برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

چگونه با تمرکز بیشتری ویولن تمرین کنیم؟

راهکارهای ساده برای حفظ تمرکز در حین تمرین ویولن

 

همان طور که می دانید کیفیت تمرینات شما در پیشرفتتان در نوازندگی ویولن تاثیر مستقیم دارد. هر چقدر شما بتوانید در طی تمرین ویولن تمرکزتان را بیشتر حفظ کنید، مسلما کیفیت تمرینتان هم بالاتر می رود. اگر شما هم مدام در حین تمرین ویولن به مسائل مختلف فکر می کنید، اگر نمی توانید حواستان را کاملا روی تمرین ویولن متمرکز کنید و اگر وسط تمرین متوجه می شوید که چند دقیقه است که بدون فکر فقط و فقط آرشه کشیده اید و حواستان درست به تمرین نبوده، حتما این مطلب را بخوانید. در ادامه می خواهم به شما بگویم که چگونه می توانید با تمرکز بیشتری ویولن تمرین کنید و چگونه می توانید تمرکز خود را در حین تمرین ویولن حفظ کنید.

پشت سر هم ویولن تمرین نکنید

یک واقعیت این است که ذهن هر شخصی در یک بازه زمانی مشخص می تواند متمرکز باقی بماند. بهتر است که این واقعیت را بپذیرید و خودتان را مجبور نکنید که برای مثال به مدت 2 یا 3 ساعت پشت سر هم تمرین کنید. کاری که باید انجام دهید، این است که نهایتا هر قسمت از تمرینتان را در یک بازه زمانی 45 دقیقه ای انجام دهید و بعد برای ده دقیقه هم که شده، از ویولن خودتان دور شوید و بعد دوباره ادامه تمرین خود را انجام دهید. کافی است که این کار را امتحان کنید تا شما هم متوجه شوید که واقعا اگر به ذهنتان بگویید که فقط قرار است به مدت 45 دقیقه تمرین کنید، چقدر ذهنتان بیشتر با شما راه می آید و چقدر با تمرکز بیشتری می توانید ویولن تمرین کنید.

قبل از تمرین ویولن یک لیست تهیه کنید

برای اینکه بتوانید با تمرکز بیشتری ویولن تمرین کنید، باید بدانید که دقیقا در آن 45 دقیقه قرار است که چه تمرینی انجام دهید و قرار است که کدام نقصتان در نوازندگی ویولن را بهتر کنید. اگر شما دقیقا بدانید که برای هر بازه زمانی 45 دقیقه ای چه تمرینی دارید، دیگر وسط تمرین ذهنتان از این سو به آن سو نمی رود و مجبور نمی شوید که هر چند دقیقه هراسان از این کتاب به آن کتاب و از این نت به آن نت مراجعه کنید و آخر سر هم نتیجه ای از آن تمرین نگیرید.

فکرهایتان را به بعد از تمرین ویولن موکول کنید

برای اینکه تمرکزتان در حین تمرین ویولن بهتر شود، بهتر است که به جز لیست تمریناتتان، یک لیست دیگر هم قبل از شروع تمرین ویولن تهیه کنید. کاری که باید انجام دهید، این است که یک لیست از موضوعاتی که قرار است به آن ها فکر کنید یا کارهایی که آن روز قرار است انجام دهید تهیه کنید و بعد به خودتان بگویدد که به موضوعات این لیست بعد از تمرین ویولن فکر می کنید و بعدا برای همه موضوعات آن لیست وقت می گذارید. شاید باورتان نشود، اما در خیلی از موارد ذهن شما این موضوع را می پذیرد و به همین راحتی و با تهیه یک لیست ساده می توانید خیلی از موضوعات را به صورت موقتی از ذهنتان پاک کنید و برای یک مدت کوتاه فقط و فقط روی تمرین ویولن متمرکز شوید.

تمرکز-تمرین-ویولن

گوشی تلفن همراهتان را قبل از تمرین ویولن سایلنت کنید

کار دیگری که می توانید برای بیشتر شدن تمرکزتان انجام دهید، این است که قبل از تمرین ویولن گوشی تلفن همراهتان را سایلنت کنید و ارتباط آن را با اینترنت قطع کنید. در این صورت دیگر حواستان به پیام ها و صفحه اینستاگرامتان نخواهد بود و مسلما تمرکزتان برای تمرین ویولن بیشتر می شود.
راستی شما چه راهکار دیگری برای افزایش تمرکز در حین تمرین ویولن دارید؟ اگر شما هم پیشنهادی در این زمینه دارید، حتما آن را در بخش نظرات با من در میان بگذارید.
مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برای شما جالب هستند:
تاثیر یوگا بر روی تمرین ویولن
نبایدهای مهم در تمرین ویولن

Open chat