برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

پیانو بهتر است یا ویولن؟

پیانو یاد بگیریم یا ویولن؟

خیلی از کسانی که به تازگی می خواهند یادگیری موسیقی را آغاز کنند، این سوال را می پرسند که ویولن بهتر است یا پیانو؟ ویولن سخت تر است یا پیانو؟ ویولن ساز بهتری برای شروع است یا پیانو؟ اگر شما هم از این قبیل سوال ها در ذهن دارید، با من همراه باشید تا با هم دو ساز ویولن و پیانو را مقایسه کنیم تا تصمیم گیری برای یادگیری یکی از آن ها برای شما ساده تر شود.

انتخاب بین ویولن و پیانو

اول از همه باید این را به شما بگویم که هر دو ساز ویولن و پیانو سازهای خوش نوا و خوش صدایی هستند و یادگیری هر کدامشان بسیار ارزشمند است. مهمترین مساله ای که شما برای انتخاب یکی از این دو ساز برای یادگیری باید به آن توجه کنید، علاقه خودتان است. در واقع شما باید ببینید که به صدا و نوازندگی کدام یکی از این دو ساز علاقه بیشتری دارید و بعد همان را برای یادگیری انتخاب کنید. اگرچه بد نیست که قبل از اینکه تصمیم نهاییتان را بگیرید، با مزایا و معایب یادگیری ویولن و همین طور مزایا و معایب یادگیری پیانو آشنا شوید تا تصمیم گیری برایتان راحت تر شود.

پیانو یا ویولن

مزایا و معایب یادگیری ویولن

یکی از مزیت هایی که ویولن به نسبت پیانو دارد، این است که ساز قابل حملی است و در نتیجه شما می توانید بعدها به راحتی ساز خودتان را به هر جایی که دوست داشتید، ببرید و از هنر نوازندگی خود در هر زمان و مکانی استفاده کنید. در صورتی که اگر پیانو را برای یادگیری انتخاب کنید، مجبور هستید که تمرینات و همین طور نوازندگیتان را محدود به خانه خودتان کنید. مزیت دیگر ویولن این است که قیمت آن مناسب تر از پیانو است و تهیه کردن آن برای هنرجویان از نظر مالی کار راحت تری است. اما از آن طرف ایرادی که به ویولن وارد است، این است که شکننده تر از پیانو است و هنرجویان باید از آن به خوبی مراقبت کنند. نکته دیگری که برای انتخاب بین ویولن و پیانو باید مد نظر داشته باشید، این است که یادگیری هر دو این سازها نیاز به تلاش زیادی دارد و شما برای حرفه ای شدن در نوازندگی هر کدام از این سازها با چالش های زیادی رو به رو خواهید شد. اما اگر بخواهیم شروع یادگیری را مد نظر داشته باشیم، باید به شما بگوییم که کار شما به عنوان هنرجوی مبتدی ویولن کمی سخت تر از کار شما به عنوان هنرجوی مبتدی پیانو خواهد بود. چراکه شما با فشردن کلاویه های پیانو می توانید نت های تمیزی را اجرا کنید. در صورتی که تمیز اجرا کردن نت ها در ویولن نیاز به صبر و تلاش زیادی دارد.

مزایا و معایب یادگیری پیانو

یکی از معایب پیانو این است که ساز گرانی است و شاید خرید آن برای هر کسی ممکن نباشد. البته این را باید به شما بگویم که شما برای سال اول یادگیری پیانو و یا حداقل برای 6 ماهه اول، می توانید برای تمریناتتان از کیبورد به جای پیانو استفاده کنید. یکی از مهمترین مزایای پیانو به نسبت پیانو این است که از همان ابتدا صدای دلنشینی دارد و در نتیجه معمولا هنرجویان از نواختن آن در ابتدای مسیر لذت بیشتری می برند. شاید صدای ویولن در ابتدا برای هنرجویان و همین طور اطرافیانشان دلنشین نباشد و این موضوع آن ها را اذیت کند و بعضی از کسانی که آنچنان علاقه شان به ویولن شدید نیست، از تلاش برای رسیدن به مهارت لازم برای تولید یک صدای دلنشین از ویولن خود خسته شوند. البته مشخص است که اگر کسی به ساز ویولن علاقه زیادی داشته باشد، با این موضوع کنار می آید و تمام تلاشش را می کند که آن مهارت لازم برای نواختن درست ویولن برسد.
امیدوارم که با خواندن این مطلب توانسته باشید که تصمیمتان برای یادگیری ساز ویولن یا پیانو را نهایی کنید.
مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برای شما جالب هستند:

یادگیری ویولن چند سال طول می کشد؟

آیا یادگیری ویولن برای بزرگسالان سخت است؟

Open chat