برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

نکات مهم برای خرید ویولن دست دوم

برای خرید ویولن دست دوم به چه نکاتی توجه کنیم؟

 

واقعیت این است که در بازار ویولن های دست دوم زیادی وجود دارد. اما تشخیص اینکه کدام ویولن دست دوم خوب و کدامیک بد است، کار خیلی آسانی نیست. اگر شما هم قصد خرید ویولن دست دوم را دارید، به شما توصیه می کنم که این مطلب را بخوانید تا با نکات مهم برای خرید ویولن دست دوم آشنا شوید و بدانید که در حین خرید و بازدید از ویولن دست دوم مورد نظرتان باید به چه نکاتی توجه کنید. 

 

 

سلامت فیزیکی ویولن دست دوم

 

اول از همه شما باید ببینید که از آن ویولن دست دوم به خوبی محافظت شده است یا خیر. البته باید این را قبول کنید که ویولنی که قبلا استفاده شده است، به هر حال مثل یک ویولن نو نیست و احتمال اینکه یک سری آسیب های مختصر داشته باشد، وجود دارد. نکته اینجاست که خط و خش های کوچک در ویولن مهم نیستند، اما شما باید ببینید که ساز مورد نظرتان شکستگی نداشته باشد و آسیب فیزیکی جدی به آن وارد نشده باشد. 

 

زیبایی ظاهر ویولن

 

اگر قرار است که ویولن دست دوم گران قیمتی را تهیه کنید، بهتر است که به زیبایی ظاهر آن هم توجه کنید. به هر حال این یک واقعیت است که اجرا با یک ویولن زیبا جذاب تر از اجرا با ویولنی است که شما از ظاهر و رنگش آنقدرها خوشتان نمی آید. پس بهتر است که به زیبایی ظاهری و رنگ ویولن دست دوم مورد نظرتان هم دقت کنید.

 

مستقیم بودن فینگربرد ویولن

 

شما باید در حین خرید ویولن دست دوم به فینگربرد آن نیز دقت کنید. فینگربرد همان قسمت مشکی رنگ ویولن است که محل انگشت گذاری محسوب می شود. کاری که باید انجام دهید، این است که به فینگربرد ویولن مورد نظرتان دقت کنید و مطمئن شوید که صاف است و راستای مستقیمی دارد و سطح روی آن هم صاف است و سطح یکنواختی دارد.

ویولن-دست-دوم

سلامت خرک ویولن

 

خرک ویولن یا همان قسمت چوبی روشن رنگی که به صورت عمودی روی ویولن و زیر سیم ها قرار گرفته، نقش مهمی در صدای ویولن دارد. کاری که باید انجام دهید، این است که قبل از خرید یک ویولن دست دوم خرک آن را چک کنید و مطمئن شوید که صاف و عمودی است و خم نشده است. نکته اینجاست که اگر خرک عمودی نباشد و کج شده باشد، به راحتی می توان آن را با یک تنظیم ساده صاف کرد. اما اگر خرک به شکل عمیقی خم شده باشد، باید تعویض شود و شما باید به این مساله دقت داشته باشید.

 

سلامت پل عمودی ویولن

 

اگر از داخل سوراخ های اف ویولن به داخل ویولن نگاه کنید، می بینید که یک ستون کوچک صفحه رویی را به صفحه زیری وصل کرده است. شما باید حتما قبل از خرید ویولن دست دوم به این ستون کوچک که به آن پل عمودی ویولن هم می گویند، نگاه کنید و مطمئن شوید که صاف و مستقیم است و از رگلاژ خارج نشده است. 

 

سلامت گوشی های ویولن

 

نکته دیگر اینکه گوشی های ویولن که برای کوک کردن ویولن هستند، باید سلامت کامل داشته باشند. باید حتما این را امتحان کنید که گوشی ها به نرمی بچرخند و از این نظر هم مشکلی نداشته باشند.

 

کیفیت صدای ویولن

 

شما باید حتما این را هم بررسی کنید که صدای ویولن دست دوم مورد نظرتان خوب باشد و کیفیت خوبی داشته باشد. مطمئن باشید که تمرین کردن با ویولنی که صدای مطلوب تری دارد، تجربه شیرین تری است.

سلامت سیم های ویولن

واقعیت این است که سیم های ویولن مصرفی هستند و شما باید هر چند وقت یکبار آن ها را تعویض کنید. اما به هر حال بهتر است که حتما موقع خرید ویولن دست دوم سیم های آن را هم چک کنید و ببینید که قدیمی یا جدید هستند و در چه شرایطی هستند. اگر احیانا سیم ها نیاز به تعویض داشت،باید حتما هزینه لازم برای تعویض سیم را هم برای بودجه بندی خرید ویولن دست دوم خود لحاظ کنید و این را بدانید که باید یک هزینه را به صورت جداگانه به خرید سیم ویولن اختصاص دهید. هرچند همان طور که گفته شد، اگر هم سیم سالم باشد، باز هم بعد از مدتی باید آن را دوباره تعویض کنید.

خرید-ویولن-دست-دوم

 

موهای آرشه ویولن

 

حتما آرشه ویولن را هم بررسی کنید و مطمئن شوید که موهای آرشه ویولن خیلی کم نباشند و سلامت ظاهری داشته باشند.

 

سلامت چوب آرشه

 

حتما آرشه را با پیچ تنظیم کننده اش شل و سفت کنید و مطمئن شوید که پیچ آن درست کار می کند. بعد هم چوب آرشه را جلوی خودتان بگیرید و مطمئن شوید که مستقیم است و دارای پیچش نیست. 

 

سلامت کیف ویولن

 

در نهایت بهتر است قبل از خرید ویولن دست دوم کیس آن را هم چک کنید و مطمئن شوید که کیف ویولن مورد نظرتان هم سالم است.  البته این را هم بگوییم که اگر کیس ویولن خوب نباشد، شما می توانید آن را به صورت جداگانه تهیه کنید. پس اگر احیانا یک ویولن دست دوم از نظرتان کیفیت خوبی داشت و فقط کیف آن خوب نبود، آن را خریداری کنید و جداگانه برای خرید کیس ویولن هزینه کنید.

مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برایتان جالب هستند:

فرق ویولن ارزان و گران در چیست؟

ویولن های دست ساز بهتر هستند یا ویولن های خارجی؟

 

Open chat