برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

فرق ویولن ارزان و گران در چیست؟

قیمت یک ویولن چگونه تعیین می شود؟

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که چرا یک ویولن ارزان و یک ویولن دیگر گران قیمت است؟ فرق این ویولن ها چیست و این تفاوت قیمتی از کجا نشات می گیرد؟ با من همراه باشید تا به طور مفصل همه چیز را برایتان شرح دهم تا شما هم متوجه شوید که فرق ویولن ارزان و گران در چیست و قیمت ویولن بر چه اساسی تعیین می شود.

نوع و سن چوب ویولن

اول از همه خوب است این را بدانید که برای ساخت ویولن های مختلف از چوب های مختلف با سن های مختلف استفاده می شود و این یکی از اصلی ترین مواردی است که قیمت یک ویولن را مشخص می کند. مثلا ممکن است که یک ویولن از یک چوب با قدمت 20 سال، 40 سال یا حتی 50 سال درست شود و با این حساب مشخص است که چنین ویولنی باید قیمت بیشتری از یک ویولن مشابه داشته باشد. چراکه هرچه سن چوب بیشتر باشد، صدای آن بهتر خواهد بود.

قیمت-ویولن

تبحر سازنده ویولن

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، این است که اگر یک ویولن ساخت دست باشد، بسته به اینکه چه سازنده ای آن را بسازد، قیمتش بالا و پایین می شود. نکته اینجاست که بعضی از سازندگان ویولن توجه زیادی به جزئیات ساخت و کیفیت ویولن می کنند و مسلم است که ویولنی که توسط این سازندگان ساخته می شود، قیمت بیشتری دارد. یادتان باشد که وقتی شما یک ویولن را می خرید، در واقع هنر دست یک سازنده را خریداری کرده اید که به خاطر ساخت آن ویولن تلاش زیادی کرده است و وقت زیاد را برای یادگیری این هنر به خرج داده است.

ویولن-دست-ساز

سن ویولن

یکی دیگر از نکاتی که باید درباره قیمت گذاری ویولن بدانید، این است که ویولن های قدیمی تر قیمت بیشتری دارند. در واقع قیمت ویولن با قیمت یک ماشین یا هر وسیله دیگری متفاوت است و دقیقا برعکس ماشین و وسایل دیگر با گذر زمان قیمتی تر می شود. مثلا اگر یک ویولن عتیقه باشد یا به دوره تاریخی خاصی متعلق باشد، قیمتش به شکل باورنکردنی بالا می رود. اگر حراجی های ویولن های خاص در سراسر دنیا را دنبال کنید، این را به چشم می بینید که بعضی از ویولن های قدیمی با قیمت چند ده میلیون دلاری هم فروش می روند.

کیفیت صدای ویولن

در آخر باید به شما بگویم که گاهی اوقات یک ویولن فقط به این دلیل گران است که صدای خوبی دارد. البته مشخص است که صدای خوب نشان دهنده کیفیت متریال به کار برده شده در ساخت ویولن و همین طور بالا بودن کیفیت ساخت آن و البته تبحر سازنده آن است.

 

Open chat