برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

زندگینامه دبوسی، اولین موزیسین امپرسیونیست

بیوگرافی کلود دبوسی، موزیسین فرانسوی

 

اگر به موسیقی فرانسوی علاقه داشته باشید، حتما تا به حال نام کلود دبوسی را شنیده اید. آهنگسازی که از او به عنوان یکی از بهترین موزیسین های اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 یاد می کنند و خیلی از افراد معتقدند که او اولین موزیسین امپرسیونیست بوده است. اگر نمی دانید که موسیقی امپرسیونیست چه جور موسیقی است و اصلا دبوسی چه کسی بوده و چه زندگینامه ای داشته، با من همراه باشید تا قصه زندگی کلود دبوسی را برایتان تعریف کنم و کمی درباره موسیقی فرانسوی و همین طور موسیقی امپرسیونیست با شما صحبت کنم.

کلود دبوسی در کودکی

کلود دبوسی در سال 1862 میلادی در فرانسه به دنیا آمد. پدر کلود دبوسی یک فروشنده و خیاط بود و آشنایی چندانی با موسیقی نداشت. ماجرای آشنا شدن کلود دبوسی با موسیقی به سال 1873 یعنی حدود 11 سالگی دبوسی بر می گردد. وقتی که او برای تحصیل به کنسرواتوار پاریس رفت تا در آنجا نوازندگی پیانو را یاد بگیرد. او 12 سال به تحصیل موسیقی پرداخت و در این میان اتفاقاتی برایش افتاد که شانس تبدیل شدن او به یک موزیسین درجه یک را افزایش داد.

کلود دبوسی در جوانی

وقتی کلود دبوسی به سنین جوانی رسید، توسط یک خانم تاجر روسیه ای به نام نادژدا وون مک استخدام شد تا به فرزندانش نوازندگی پیانو را یاد بدهد. آشنایی او با این خانم روسیه ای برای او مثل یک فرصت طلایی بود. چراکه کلود دبوسی با نادژدا وون مک این فرصت را پیدا کرد تا در کنسرت های مختلف و در سفرهای مختلف شرکت کند و در نتیجه با کار موزیسین های روسیه ای آشنا شود و از آن ها تاثیر ویژه ای بگیرد. در این میان حتی جایزه موسیقی رم را هم برد و در نتیجه توانست به واسطه بردن آن جایزه دو سال در ایتالیا تحصیل کند. اما از آنجایی که سرمنشا خلاقیت هایش را حضور در فرانسه و بودن در کنار هنرمندان دیگر فرانسوی از جمله نقاش های فرانسوی می دانست، دوباره به کشور خودش برگشت. چراکه همان محافل کوچکی که می توانست کلود دبوسی در فرانسه در آن ها شرکت کند و همان کافه نشینی هایی که با دوستان نقاشش داشت، زمینه ساز خلق آثار بی نظیرش بودند.

زندگی هنری کلود دبوسی

کلود دبوسی در ژانرهای مختلف آثار موسیقی متعددی را خلق کرده است. او در سال 1894 با خلق اثری به نام پرلود بعد از ظهر یک دیو به شهرت جهانی دست پیدا کرد و توجه ها را به خودش جلب کرد. او در اوایل قرن 20 به یکی از پیشروان خلق موسیقی فرانسوی و موسیقی امپرسیونیست تبدیل شد و از این نظر نیز دوباره شهرتش بیشتر و بیشتر شد. تا جایی که لغت دبوسیسم به فرهنگ هنر فرانسوی اضافه شد و همه به خلق موسیقی فرانسوی و امپرسیونیست توسط دبوسی به چشم یک مکتب یا یک جنبش نگاه می کردند. یکی از معروف ترین قطعه های کلود دبوسی در سبک امپرسیونیسم را می توان قطعه زیبای کلر دی مون دانست.

کلود-دبوسی

درباره موسیقی امپرسیونیست

اگر برایتان سوال پیش آمده که موسیقی امپرسیونیست چه جور موسیقی است، باید به شما بگویم که در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20، یک سری از موزیسین ها از جمله کلود دبوسی به نقد موزیسین های دوران رومانتیک پرداختند. آن ها عقیده داشتند که آهنگسازان دوران رومانتیک برای قابل فهم شدن موسیقی، ارزش هنری آن را خیلی پایین آورده اند و رو به توصیف آورده اند. در صورتی که موسیقی اصلا نیازی به توصیف ندارد و ما نباید با ساده کردن موسیقی، فرصت کشف موسیقی را از شنوندگان بگیریم. همین شد که آن ها با الهام از نقاشی های امپرسیونیست که در آن ها از لایه لایه رنگ و تاثیر نورها استفاده می شد و شفافیت در آن ها به حداقل رسیده بود، شروع به خلق آثار موسیقی کردند و سعی کردند که با ساخت آثاری با لایه های صدایی مختلف، قطعه هایی را خلق کنند که خواننده می توانست آن طور که دوست داشت، آن ها را درک کند. ضمنا کلود دبوسی و دیگر موزیسین های امپرسیونیست عقیده داشتند که حتما نباید از قوانین قدیمی سفت و سخت آهنگسازی تبعیت کرد و فقط باید از موسیقی لذت برد. در واقع آن ها بر این باور بودند که موسیقی حتما نباید قوانین سختگیرانه ای نداشته باشد و مهم این است که یک قطعه زیبا باشد و شنوده از گوش دادن به آن لذت ببرد.

زندگی شخصی کلود دبوسی

جالب است بدانید که کلود دبوسی یک همسر به نام لیلی تکسیر داشته که بعدها به خاطر اینکه عاشق شخص دیگری به نام اما بارداک شده، او را رها کرده است. نتیجه این شده که همسر اول او یعنی لیلی دست به خودکشی می زند و به همین خاطر در آن سال ها، انتقادات زیاید به کلود دبوسی و رفتار او در زندگی شخصیش وارد بوده است.

مرگ کلود دبوسی

کلود دبوسی که یکی از موزیسین های بسیار مهم دوران خودش بوده است، در سال 1918 و بر اثر ابتلا به سرطان روده از دنیا رفته است. ضمن اینکه او با شروع جنگ جهانی اول به یک افسردگی مبتلا شده بوده و از این بابت هم رنج می برده است.

مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برای شما جالب هستند:

قصه زندگی روبرت شومان

قصه زندگی کلارا شومان

Open chat