برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

چگونه بدون وارد کردن آسیب جسمانی به بدنمان ویولن تمرین کنیم

تمرین ویولن بدون آسیب جسمانی

بعضی از ویولنیست ها و هنرجویان ویولن بعد از گذشت مدتی دچار دردها و آسیب هایی در ناحیه کمر، گردن و دست می شوند. این دسته از افراد به یک سری مسائل جزئی در حین تمرین ویولن دقت نمی کنند و همین مساله در دراز مدت برایشان منجر به یک سری آسیب های جسمانی می شود. اگر شما هم بر اثر تمرین ویولن دچار درد در گردن یا شانه هایتان شده اید یا اینکه می خواهید از این آسیب ها پیشگیری کنید، این مطلب را از دست ندهید.

تمرین-ویولن-گردن-درد

روی یک صندلی با تکیه گاه مناسب بنشینید

اول از همه به شما توصیه می کنم که یک صندلی راحت با یک تکیه گاه مناسب را برای تمرین ویولن انتخاب کنید. سعی کنید که در همه حال زاویه 90 درجه را حین تمرین ویولن حفظ کنید و پشت خود را خم نکنید.

صندلی-تمرین-ویولن

سر خود را بر روی زیرچانه ای خم نکنید

نکته دیگری که باید حتما در طول تمرین ویولن به آن توجه کنید تا تمرینات مداومتان منجر به درد و آسیب جسمانی نشود، این است که به هیچ عنوان نباید سر خود را بر روی زیر چانه ای خم کنید. یادتان باشد که سر شما باید در حین نواختن ویولن حالت عادی داشته باشد و نباید به سمت زیرچانه ای خم شده باشد.

تمرین-ویولن-بدون-آسیب

پایه های بالشتک را در موقعیت مناسب قرار دهید

برای اینکه بتوانید ویولن را به شکل صحیحی بگیرید و شانه، سر و گردنتان حالت طبیعی و راحت داشته باشند، باید بالشتک را به گونه ای روی ویولن نصب کنید که پایه های لاستیکی آن درست رو به روی هم قرار بگیرند و نسبت به هم جلو و عقب نباشند.

بالشتک ویولن خود را تنظیم کنید

در قسمت پایینی بالشتک ویولن دو پیچ تنظیم کننده وجود دارد که با کمک آن ها می توانید بالشتک را کوتاه یا بلند کنید. شما بسته به ارتفاع گردنتان باید ارتفاع این بالشتک را تغییر دهید. پس اگر احیانا شانه چپ خود را برای گرفتن ویولن بالا می آورید، بهتر است که به جای این کار، بالشتک خودتان را بلندتر کنید تا شانه تان در حین نواختن ویولن حالت عادی داشته باشد.

 

دست خود را در حین تمرین ویولن منقبض نکنید

 

برای اینکه مچ و دیگر قسمت های دستتان در اثر تمرین طولانی ویولن درد نگیرد، باید حواستان به انقباضات غیر اردای بدنتان در حین تمرین باشد. شما باید مدام نکته توجه داشته باشید که بدون هیچ گونه انقباضی در مج دست، بازو و شانه هایتان تمرین ویولن خود را انجام دهید تا در درازمدت مچ ها و شانه هایتان درد نگیرند.

درد-تمرین-ویولن

مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برای شما جالب هستند:

راهنمای تصویری صحیح گرفتن ویولن

چگونه آرشه ویولن را در دست بگیریم؟

Open chat