برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

چند مدل ویولن داریم؟

انواع ویولن

ویولن سازی است که توسط آندریا آماتی ایتالیایی که در سال 1511 تا 1577 میلادی زندگی می کرده، ساخته شده است. البته منظور از اینکه آندریا آماتی مخترع ساز ویولن است، این است که آندریا آماتی کسی بوده که برای اولین بار یک ویولن با شکل و شمایل امروزی ساخته است. اما این بدین معنی نیست که قبل از آن هیچ سازی شبیه به ویولن امروزی در دنیا وجود نداشته است. در واقع این طور به نظر می رسد که ویولن شکل پیشرفته سازهای زهی دیگری است که قدمت آن ها به قرن 9 میلادی می رسد. به هر حال از تاریخچه ویولن که بگذریم، می بینیم که ویولن انواع مختلفی دارد که خیلی از افراد آن ها را نمی شناسند. با من همراه باشید تا انواع ویولن را به شما معرفی کنم تا دید کامل تری نسبت به ویولن پیدا کنید.

انواع ویولن از نظر نحوه تولید صدا

درست است که مارک های مختلفی برای ویولن وجود دارد و برندها و سازنده های متعددی در سراسر جهان اقدام به ساخت ویولن می کنند. اما هر ویولنی با هر برندی که تولید شود، در دو دسته کلی جای می گیرد که با نام های ویولن های آکوستیک و ویولن های الکتریک شناخته می شوند.
ویولن های آکوستیک همان ویولن های سنتی هستند که شما تصویر آن ها را در ذهن دارید. به شما توصیه می کنیم که اگر می خواهید شروع به یادگیری ویولن کنید، این نوع ویولن را برای خودتان خریداری کنید. همان طور که گفته شد، یک نوع دیگر ویولن نیز وجود دارد که به آن ویولن الکتریک گفته می شود. ویولن الکتریک ظاهر متفاوتی نسبت به ویولن سنتی دارد و نحوه تولید صدا در آن متفاوت است. در واقع به جای اینکه صدا در محفظه داخلی آن تولید شود، توسط سیگنال های الکترونیکی ایجاد می شود. این را هم خوب است بدانید که جنس صدای ویولن های آکوستیک با ویولن های الکتریک فرق دارد و در واقع می توان گفت که صدای ویولن های الکتریک شفاف تر است.

انواع ویولن از نظر دوره زمانی

اگر بخواهیم از نظر دوره زمانی به انواع ویولن نگاه کنیم، می بینیم که ویولن ها در سه دسته ویولن های باروک، ویولن های کلاسیک و ویولن های مدرن تقسیم می شوند. این سه نوع ویولن از نظر ظاهری تفاوت هایی با یکدیگر دارند. برای مثال زاویه های به کار برده شده در آن ها متفاوت است و از نظر ضخامت ساز و همین طور ضخامت گردن ویولن تفاوت هایی با هم دارند.

انواع ویولن

 

انواع ویولن از نظر کشور سازنده

گاهی اوقات ویولن ها را از دید اینکه در کدام کشور ساخته شده اند، تقسیم بندی می کنند. مثلا عنوان ویولن های چینی، ویولن های کره ای، ویولن های مجارستانی، ویولن های آلمانی و ویولن های ایتالیایی را به ویولن های مختلف می دهند. این ویولن ها معمولا از نظر قیمت با یکدیگر متفاوت هستند. مثلا معمولا ویولن های ارزان تر را کشور چین می سازد و از آن طرف گران ترین ویولن های دنیا، ویولن های استرادیواریوس هستند که مربوط به کشور ایتالیا می شوند. جالب است که بدانید ویولن های استرادیواریوس به ویولن هایی گفته می شود که توسط آنتونیو استرادیواری ساخته شده اند و قیمت های بسیار عجیب و غریب و بالایی دارند.

ویولن استرادیواریوس

 

انواع ویولن از نظر ابعاد

ویولن ها در سازهای مختلفی ساخته می شوند تا افراد مختلف با شرایط فیزیکی مختلف و با سن های مختلف بتوانند از نواختن این ساز چوبی لذت ببرند. ویولن ها با ابعاد 1/16، 1/10 و 1/8 (برای کودکان 3 تا 5 سال)، 1/4 (برای کودکان 4 تا 7 سال)، 1/2 (برای کودکان 6 تا 10 سال)، 3/4 (برای کودکان 9 تا 11 سال) و 4/4 برای سنین بالای 12 سال ساخته می شوند. البته اینکه در نهایت چه ویولنی با چه سایزی برای یک نفر مناسب است، بستگی به طول بازوان آن شخص است. مثلا یک کودک 3 تا 5 ساله بسته به جثه اش می تواند از هر کدام از ویولن های 1/16، 1/10 و یا 1/8 استفاده کند.

سایزهای مختلف ویولن

 

 

Open chat