برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

آیا یادگیری ویولن برای بزرگسالان سخت است؟

آیا بزرگسالان هم می توانند ویولن را یاد بگیرند؟

احتمالا شما هم تا به حال شنیده اید که ویولن سخت ترین ساز دنیا است! شاید شما هم با شنیدن این جمله، بارها با خودتان فکر کرده باشید که حیف یادگیری این ساز دوست داشتنی را از سنین کودکیتان آغاز نکرده اید! شاید هم با خودتان گفته باشید که دیگر برای شروع یادگیری ویولن، دیر شده است و یادگیری ویولن را باید به لیست آرزوهای از دست رفته تان اضافه کنید! اما باید به شما بگوییم که اگر فکرتان این چنین بوده، کاملا در اشتباه بوده اید! چراکه همیشه نمی توان برای یک مسئله، جواب ساده و از پیش تعیین شده ای در نظر گرفت و این را گفت که هیچ کسی در بزرگسالی نمی تواند ویولن یاد بگیرد و یا اینکه یادگیری ویولن در سنین بزرگسالی سخت است! این را به خاطر داشته باشید که اگر شما در هر سنی برای یادگیری ویولن تلاشتان را به کار بگیرید، به نتیجه می رسید! با این حساب، به شما توصیه می کنیم که اگر به یادگیری ساز ویولن علاقه دارید، دست از سرزنش خود برای دیر شروع کردن ویولن بردارید و به هیچ عنوان دست از رسیدن به آرزوی خود برای یادگیری ویولن بر ندارید! برای اینکه این مسئله برایتان بازتر شود و بتوانید بهتر به جواب این پرسش برسید که واقعا یادگیری ویولن برای بزگسالان سخت است یا نه، به شما توصیه می کنیم که این مطلب را بخوانید تا کمی بیشتر با پروسه یادگیری ویولن در سنین بزرگسالی آشنا شوید و بدانید که برای یادگیری ویولن در بزرگسالی، چه راهی پیش رو دارید.

 

یادگیری موسیقی را با یادگیری یک زبان خارجی مقایسه کنید!

موسیقی یک زبان نیست، اما پروسه یادگیری آن تا حد زیادی شبیه به پروسه یادگیری یک زبان خارجه است. جالب است که بدانید مکتب موسیقی سوزوکی که یکی از بهترین متدهای آموزش ویولن است، بر همین اساس نوشته شده است. در این مکتب به آموزش موسیقی به چشم آموزش یک زبان نگاه می شود و استادانی که از این مکتب برای آموزش ویولن کمک می گیرند، تلاش می کنند تا ویولن را درست مثل زبان مادری به هنرجویان یاد دهند. حالا با این حساب، می توانیم این مقایسه را کمی فراتر ببریم. تصورش را کنید که شما به عنوان یک بزرگسال می خواهید یک زبان خارجی مثل زبان انگلیسی یا زبان فرانسه را یاد بگیرید. مسلما شما هم با کمی تلاش می توانید به سطح مهارت قابل قبولی در این زمینه برسید و با دو سال درس خواندن، بهتر از یک بچه 2 ساله ای که در انگلیس یا فرانسه متولد شده است، به این زبان صحبت کنید. پس بهتر است که نیروی پشتکار را نادیده نگیرید و این تصور را نداشته باشید که آموزش ویولن، فقط و فقط مناسب کودکان است!

از قدرت آنالیز ذهنیتان برای یادگیری ویولن استفاده کنید!

درست است که یادگیری ویولن در سنین کودکی، مزیت هایی دارد. اما از آن طرف، یادگیری ویولن در سنین بزرگسالی نیز مزایای خاص خودش را دارد و اصلا نمی توان گفت که یادگیری ویولن مختص به یک سن خاص است. این را به خاطر داشته باشید که شما به عنوان یک فرد بزرگسال، ذهن پیشرفته تری به نسبت ذهن کودکان دارید و قدرت یادگیری هر موضوعی از یک زبان خارجه گرفته تا سازی مثل ویولن برای شما هم وجود دارد. یک نکته مهم در مورد یادگیری ویولن در بزرگسالی این است که شما به عنوان یک فرد بزرگسال، قدرت تحلیل بیشتری به نسبت کودکان دارید و به خاطر همین هم توجهتان به یک سری از مباحث موسیقی بیشتر خواهد بود. در حقیقت اگر یادگیری ویولن در سنین کودکی و بزرگسالی را بخواهیم با هم مقایسه کنیم، می بینیم که هر کدامشان آسانی ها و سختی های خاص خودشان را دارند و هر کسی با هر سنی که تلاش کند، می تواند نواختن ویولن را به خوبی یاد بگیرد.

برای رسیدن به رویایتان، برنامه ریزی داشته باشید!

به شما توصیه می کنیم که انرژیتان را با فکر کردن به این مسئله که سنتان برای یادگیری ویولن زیاد است، هدر ندهید و به جایش تمرکزتان را به هدف گذاری در زمینه یادگیری ویولن اختصاص دهید. بهتر است که از ابتدا هدف خود را برای یادگیری ویولن مشخص کنید و از خودتان بپرسید که چرا تمایل به یادگیری ویولن دارید. از خودتان بپرسید که دوست دارید در آینده استاد ویولن شوید، دوست دارید روی استیج ویولن بنوازید و یا اینکه دوست دارید در جمع دوستانتان ویولن بنوازید. این را به خاطر داشته باشید که بسته به هدفتان، باید میزان تلاشتان را بیشتر کنید و از هیچ تلاشی برای رسیدن به هدفتان فروگذار نکنید.

خودتان را برای یک چالش سرسختانه آماده کنید!

اگر شما هم می خواهید شروع به یادگیری ویولن کنید، بهتر است که بدانید راه سخت و پر پیچ و خمی را در پیش رویتان دارید! اما این بدین معنی نیست که یادگیری ویولن، یک کار نشدنی است! بلکه بدین معنی است که شما باید برنامه ریزی های لازم را برای انجام یک تمرین خوب و با کیفیت در طول روز انجام دهید و زمان کافی را برای رسیدن به هدفتان اختصاص دهید. در این صورت است که می توانیم بگوییم، هر کسی با هر سن و سالی که داشته باشد، می تواند ساز ویولن را یاد بگیرد و یادگیری ویولن فقط مختص کودکان نیست!

Open chat