برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

آیا کودکان بهتر از بزرگسالان ویولن را یاد می گیرند؟

بچه ها بهتر ویولن را یاد می گیرند یا بزرگسالان؟

یکی از مواردی که همیشه در مورد یادگیری و آموزش ویولن در مورد آن بحث می شود و همیشه هنرجویان درباره آن سوال دارند، این است که آیا بچه ها بهتر از بزرگسالان ویولن را یاد می گیرند؟ خیلی ها این سوال را در ذهن دارند که آیا سن و سالشان برای یادگیری ویولن زیاد است؟ آیا برایشان دیر شده که ویولن را یاد بگیرند؟ آیا کسی می تواند در سن بالا شروع به یادگیری ویولن کند و در نوازندگی این ساز موفق شود؟ اگر شما هم هر کدام از این سوال ها را در ذهن دارید، با من همراه باشید تا واقعیت امر را در این باره به شما بگویم.

یادگیری-ویولن-برای-کودکان-و-بزرگسالان

عملکرد کودکان در یادگیری ویولن

یادگیری ویولن در هر سنی سختی ها و آسانی های خاص خودش را دارد. اینکه بعضی ها معتقدند که سن کم برای یادگیری ویولن بهتر است، به این دلیل است که کودکان معمولا ذهن آزادتر و بازتری برای یادگیری دارند. اما واقعیت این است که هیچ تضمینی نیست که اگر کسی در سنین کودکی حتی از سن 4 یا 5 سالگی شروع به یادگیری ویولن کند، حتما در آینده به نوازنده مطرحی تبدیل می شود! در واقع این فقط سن نیست که برای یادگیری ویولن مهم است. اگر بخواهم دقیق تر بگویم، شاید سن کم اهمیت ترین فاکتوری باشد که بتواند به یک هنرجو در یادگیری ویولن کمک کند. بلکه این پشتکار و تمرین و همین طور نیروی فکر است که می تواند سرنوشت و آینده شما را در یادگیری ویولن تغییر دهد. خوبی کم سن و سال بودن کودکان برای یادگیری ویولن این است که در ذهن کودکان “نمی توانم”، “امکان ندارد” و “نمی شود” معنایی ندارد و همین موضوع به پیشرفت آن ها کمک زیادی می کند. نکته مهم دیگر اینکه کودکان معمولا وقت بیشتری برای تمرین دارند و مسلما مشغله شان از بزرگسالان کمتر است. اما با این حال همان طور که می دانید همه کودکان از همه وقتشان برای یادگیری استفاده نمی کنند و خیلی از کودکان با سهل انگاری از پیشرفتشان در یادگیری ویولن جلوگیری می کنند. اما مشخص است که کودکانی که انگیزه و پشتکار کافی دارند، فرصت بسیار خوبی برای یادگیری ویولن و تبدیل شدن به یک نوازنده درجه یک در آینده را دارند.

یادگیری-ویولن-کودکان

عملکرد بزرگسالان در یادگیری ویولن

خوبی یادگیری ویولن در بزرگسالی این است که هدف یک بزرگسال از یادگیری ویولن مشخص است. یک بزرگسال می داند که چرا می خواهد ویولن را یاد بگیرد، دقیقا چه هدفی دارد و حاضر است که چقدر برای آن هدفش تلاش کند. معمولا بزرگسالانی که هدف مشخصی از یادگیری ویولن دارند، از تک تک فرصت هایشان برای تمرین ویولن استفاده می کنند و شاید بازیگوشی کمتری در تمرین ویولن به نسبت کودکان داشته باشند. اما مساله مهمی که در این میان وجود دارد، این است که بعضی از بزرگسالان ترس بیشتری از یادگیری ویولن دارند و افکار منفی را سدی برای پیشرفت خودشان در یادگیری ویولن می کنند. ضمن اینکه بعضی از بزرگسالان به خاطر مشاغل فکری و کاری زیاد از تمرین کافی ویولن سر باز می زنند. با این حساب اگر شما به عنوان یک بزرگسال می خواهید یادگیری ویولن را آغاز کنید، باید این را بدانید که راه پیشرفت برای شما مثل کودکان باز است و اصلا سن شما نمی تواند جلوی پیشرفت شما را بگیرد. یادتان باشد که شما از یک سری از جهات برای یادگیری ویولن شرایط مناسب تری از کودکان دارید. شما هدف مشخص تری برای یادگیری ویولن دارید و وقتی برای تلف کردن ندارید. پس می توانید با به کارگیری پشتکار و تلاش خود و همین طور انرژی مثبت و جلوگیری از پر رنگ شدن افکار منفی در ذهنتان، به رویاهای خود در نوازندگی ویولن برسید.
با همه این اوصاف به شما توصیه می کنم که با هر سنی که دارید، بر روی هدف خود یعنی یادگیری ویولن تمرکز کنید و مطمئن باشید که سن و سال نمی تواند جلوی هیچ کسی را برای پیشرفت در ساز ویولن بگیرد. این گفته حقیقت ندارد که حتما باید یادگیری ویولن را از کودکی آغاز کرد. چراکه مثال های نقض زیادی وجود دارد و نوازندگان بسیار خوبی در دنیا و همین طور کشور خودمان وجود دارد که یادگیری ویولن را از سنین بالا شروع کرده اند و حالا خیلی هم موفق هستند.

یادگیری-ویولن-بزرگسالان

Open chat