برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

آموزش ضرب پا برای شمارش ریتم موسیقی به زبان ساده

راهنمای پا زدن برای شمارش ریتم موسیقی

احتمالا معلم موسیقی شما هم از شما خواسته باشد که در حین نوازندگی ویولن یا هر ساز دیگری پا بزنید و با پا زدن ریتم موزیک را حفظ کنید. اگر برای شما هم سخت است که چنین کاری انجام دهید و پا زدن و حفظ کردن ضرب پا برای شمارش ریتم موسیقی برایتان به یک معضل تبدیل شده، با من همراه باشید تا پا زدن را به زبان ساده به شما آموزش دهم و چند تمرین ساده برای عادت کردن به پا زدن در حین نوازندگی به شما یاد بدهم.

ضرب-پا-موسیقی

نحوه پا زدن برای شمارش ریتم موسیقی

ما اصولا برای هر ضرب در موسیقی یک بار پا می زنیم. برای این کار کف پایمان را روی زمین می گذاریم و با ثابت نگه داشتن پاشنه پا، کف پا را بالا می بریم و دوباره پایمان را پایین می آوریم تا دوباره تمام قسمت های کف پایمان بر روی زمین قرار بگیرد. درست مطابق تصویر زیر! وقتی که این عمل رفت و برگشت پا را انجام می دهیم، در واقع یک ضرب را اجرا کرده ایم.

ضرب پا موسیقی

نحوه پا زدن برای شمارش ریتم 4/4

حالا تصور کنید که شما می خواهید همراه با یک میزان 4/4 که 4 عدد نت سیاه دارد، پا بزنید. در این صورت باید چهار بار پایتان را در یک سیکل رفت و برگشت بالا و پایین کنید تا ریتم یکی از میزان های 4/4 در بیاید. در واقع هر سیکل رفت و برگشت به عنوان یک ضرب سیاه کامل شناخته می شود و با این حساب بردن پا به سمت بالا نیم ضرب (معادل نت چنگ) و آوردن پا به سمت پایین نیز نیم ضرب (معادل نت چنگ) یعنی یک دوم نت سیاه است.

ریتم-چهار-چهارم

نحوه پا زدن برای شمارش ریتم 6/8

خوب است این را بدانید که نحوه پا زدن برای ریتم 6/8 با ریتم های ساده ای مثل 4/4 متفاوت است. شما در ریتم های 6/8 که در هر میزان دو تا یک و نیم ضرب معادل دو سیاه نقطه دار دارید، با هر بار پا زدن و در طی سیکل رفت و برگشت پا یک و نیم ضرب یا در واقع 3 نت چنگ را محاسبه می کنید. در واقع شما برای محاسبه ریتم هر کدام از میزان های 6/8 باید فقط دو بار پا بزنید و در هر بار پا زدن و بالا و پایین کردن کف پایتان یک و نیم ضرب معادل 3 چنگ را بشمارید. یعنی وقتی پایتان بالا و پایین برده می شود، در این حین می گویید: یک دو سه (معادل سه چنگ). وقتی هم که دوباره برای بار دوم پایتان را بالا و پایین می برید، می گویید: چهار پنچ شش (معادل سه چنگ یا یک و نیم ضرب بعدی همان میزان). بدین شکل با دو بار پا زدن می توانید یک میزان کامل از ریتم 6/8 را اجرا کنید.

ریتم-شش-هشتم

اشتباه مهم در مورد پا زدن برای شمارش ریتم

یکی از مشکلاتی که اغلب هنرجویان ویولن و سازهای دیگر برای پا زدن با آن مواجه می شوند، این است که نمی توانند پا زدن را در حین نوازندگی با یک ریتم و سرعت مشخص ادامه دهند. مشکل اینجاست که خیلی از افراد در حین ساز زدن سرعت پایشان را کم و زیاد می کنند و بعضی از افراد در بعضی از قسمت های اجرایشان فراموش می کنند که به پا زدن ادامه دهند. نکته این است که پای شما نباید از دستتان فرمان بگیرد و نباید سرعت پا زدنتان در حین اجرای نت های مختلف تغییر پیدا کند. بلکه این دستتان است که باید از پای شما فرمان بگیرد و سرعت اجرا را بر اساس پای شما متوجه شود. برای این منظور باید مغزتان به پای شما فرمان دهد و پای شما به دستتان فرمان دهد تا دست بتواند که نت ها را با ارزش زمانی درست اجرا کند. اما سوال این است که چگونه می توان این سیکل را رعایت کرد و چگونه می توان به پا زدن درست برای شمارش ریتم موسیقی عادت کرد؟

تمرینات کاربردی برای عادت کردن به پا زدن

واقعیت این است که فقط تمرین و تمرین می تواند به شما برای عادت کردن به پا زدن برای شمارش ریتم موسیقی کمک کند. به شما توصیه می کنم که برای اینکه بتوانید به پا زدن برای شمارش موسیقی عادت کنید، در حین انجام کارهای روزانه تان مثلا در حین دیدن تلویزیون سعی کنید که با یک سرعت مشخص شروع به پا زدن کنید و مدام این تمرین را تکرار کنید تا پای شما عادت کند که درست مثل یک مترونوم و مثل تیک تاک ساعت با یک سرعت بالا و پایین بشود. کار دیگری که می توانید انجام دهید، این است که به صدای مترونوم با هندزفری گوش دهید و در حین انجام کارهای روزانه تان همگام با صدای مترونوم پا بزنید. نکته دیگر اینکه می توانید قبل از اینکه یک قطعه را اجرا کنید، شروع به ریتم خوانی آن قطعه کنید و بدون اینکه نوازندگی کنید، نت ها را یک به یک بخوانید و به اندازه ارزش هر کدام از نت ها پا بزنید و وقتی که ریتم خوانی و پا زدن برایتان آسان شد، شروع به تمرین آن قطعه با سازتان کنید.
مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برای شما جالب هستند:
راهنمای استفاده از مترونوم
اپلیکیشن های کاربردی برای نوازندگی

Open chat