برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

آرشه هشت ضلعی بهتر است یا آرشه گرد؟

آرشه هشت ضلعی برای ویولن بخریم یا آرشه گرد؟ 

بعضی از ویولنیست ها طرفدار آرشه هشت ضلعی هستند و بعضی از ویولنیست ها ترجیح می دهند که از آرشه گرد استفاده کنند. بعضی از نوازندگان ویولن عقیده دارند که آرشه های هشت ضلعی بهتر هستند و در مقابل یک سری افراد باور دیگری دارند و همیشه از آرشه های گرد طرفداری می کنند. با من همراه باشید تا ببینیم که عقیده کدامشان درست تر است و واقعا برای نوازندگی ویولن آرشه های هشت پر بهترند یا آرشه های گرد؟

تفاوت وزنی آرشه های هشت ضلعی با آرشه های گرد

حقیقت این است که مقالات علمی کمی موجود هستند که واقعا توانسته باشند توضیح دهند که آرشه های هشت پر با آرشه های گرد از نظر صدایی چه تفاوتی دارند. اما نکته ای که مشخص است، این است که بر طبق مقالات موجود معمولا آرشه های هشت پر 0.2 درصد جرم بیشتری دارند و این شاید بتواند کمی فقط کمی بر روی عملکرد آرشه ها تاثیر بگذارد. اما مساله این است که 0.2 درصد وزن آرشه ای که به صورت معمول 62 گرم وزن دارد، حدود 0.124 گرم می شود و این یعنی عملا آرشه های هشت ضلعی و گرد تفاوت مشخصی با هم در وزن و صدای تولید شده ندارند.

تفاوت قیمتی آرشه های هشت ضلعی با آرشه های گرد

نکته ای که باید درباره تفاوت آرشه های هشت ضلعی با آرشه های گرد ویولن بدانید، این است که ساخت آرشه های هشت پر سخت تر از ساخت آرشه های گرد است و زمان بیشتری از سازنده می گیرد. به خاطر همین مساله معمولا قیمت آرشه های هشت ضلعی بیشتر از آرشه های گرد است و همین مساله باعث شده که بعضی از نوازندگان ویولن فکر کنند که آرشه های هشت ضلعی بهتر از آرشه های گرد هستند. از آن طرف به خاطر اینکه بعضی از سازندگان معروف جهان مثل سازندگان فرانسوی ویولن و آرشه به ساخت آرشه های هشت پر علاقه ندارند و فقط آرشه های گرد می سازند، گروه دیگری از نوازندگان فکر می کنند که لابد آرشه های گرد بهتر هستند. اما واقعیت این است که هیچ کدام از این باورها باور کاملا درستی نیست.

آرشه-گرد-یا-هشت-پر

بهترین آرشه برای ویولن، هشت ضلعی یا گرد؟

حالا با همه این اوصاف سوال این است که آرشه های هشت ضلعی برای ویولن بهتر هستند یا آرشه های گرد؟ در جواب باید به شما بگویم که با توجه به موارد گفته شده، شما نمی توانید بر اساس گرد بودن یا هشت ضلعی بودن چوب آرشه متوجه شوید که کدام آرشه بهتر است. حقیقت این است که اگر دو آرشه با یک متریال مشابه و توسط یک سازنده مشابه ساخته شوند، باز هم دقیقا از نظر کیفیت با یکدیگر برابری نمی کنند و این یعنی اگر شما قصد خرید آرشه ویولن را دارید، باید در یک کارگاه یا فروشگاه آرشه های مختلف را تست کنید و ببینید که با کدام راحت تر هستید و اصلا نباید صرف اینکه یک آرشه گرد است یا هشت ضلعی، برای خرید آن آرشه اقدام کنید. چراکه همان طور که گفته شد آرشه های هشت پر و گرد به طور کلی تفاوت آنچنانی با هم ندارند و موارد دیگری هستند که می توانند باعث خوب بودن یا بد بودن یک آرشه شوند.

 

سخن پایانی درباره خرید آرشه ویولن

در آخر این را هم بگویم که به دلیل اینکه ساخت آرشه های هشت پر زمان بیشتری می برد، معمولا آرشه های گرد آرشه های اقتصادی تری هستند و با این حساب اگر به دنبال خرید یک آرشه ویولن ارزان هستید، بهتر است که به دنبال خرید یک آرشه گرد باشید. در غیر این صورت خیلی این دو با هم فرقی ندارند و این شما هستید که بر طبق سلیقه و همین طور مقایسه چند آرشه مختلف با هم می توانید تصمیم بگیرید که باید کدام آرشه را از فروشگاه یا کارگاه مورد نظر برای خودتان خریداری کنید.

مطالبی از وب سایت شادرنگ که احتمالا برای شما جالب هستند:

نکات مهم برای خرید ویولن دست دوم

ویولن های دست ساز بهتر هستند یا ویولن های خارجی؟

 

Open chat